Η ΑΕΜ Μουτταγιάκας κυπελλούχος ΕΠΟΛ 2022 – 2023

Κυπελλούχος ΕΠΟΛ για την ποδοσφαιρική σεζόν 2022 – 2023 αναδείχθηκε το βράδυ της Τετάρτης (12/04) η ΑΕΜ Μουτταγιάκας, καθώς στον μεγάλο τελικό επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι του ΑΠΟΠ Παρεκκλησιάς και κατέκτησε τον τίτλο του κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Γερμασόγειας στην παρουσία 200 – 250 φιλάθλων και έληξε με το ισόπαλο σκορ 1-1. Στο σκορ προηγήθηκε η ομάδα του ΑΠΟΠ με σκόρερ τον Αργύρη Σωτήρη στο 45′, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47′ η ΑΕΜ ισοφάρισε σε 1-1 με σκόρερ τον Παπαθωμά Βασίλη, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ενενηντάλεπτο.

Οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση όπου το σκορ δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η τύχη του αγώνα να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι, με τελικό νικητή την ομάδα της ΑΕΜ (2-3).